Josimar #2 2010

Nr.2.Omslag Fotball er ingen statisk sport. Den er i en kontinuerlig utviklende prosess og vi mener den som er frempå tjener på det. Derfor har vi også skrevet en hovedsak om framtidas fotball. I samarbeid med noen av de skarpeste hjernene i norsk fotball har vi forsøksvis malt et bilde av hvordan fotball vil se ut om 20 år. For å spå denne fremtiden med best mulig margin fikk vi hjelp av Egil ”Drillo” Olsen, Ingebrigt Steen Jensen, Tom Henning Øvrebøe og filosof Øyvind Kvalnes. Noen overraskelser, noen selvfølgeligheter, mye bra lesning.

I tillegg ønsket vi å få Aslak Nore til å utdype noen av sine meninger fra boken Ekstremistan. Et av hans fremtidsbud i den boken er at det norske landslaget i fremtiden vil domineres av spillere med fremmedkulturell bakgrunn. Forfatterens refleksjoner rundt sosiogeografiske tilbøyligheter er heller ikke likegyldig lesning.

Til dette nummeret har vi intervjuet tre spillere i ligaen. Hassan El Fakiri på Brann, Marcus Pedersen på Strømsgodset og Vålerengas Harmeet Singh. Tre profiler som definitivt komme til å være fargeleggende i årets sesong.

Denne månedens hovedintervju er med det noen kaller den fremtidige landslagstreneren. Vi har vært i Lillestrøm for å komme under huden på Henning Berg. Han har noen friske fraspark om trenerens rolle og norsk fotball.
Ezekiel Bala spiller ikke i Tippeligaen, men han har allikevel en fascinerende historie. Han kom til Norge sammen med John Obi Mikel og Emmanuel Sarki som begge har fått betydelige karrierer i Europa. Bala fikk ikke napp i noen storklubb og har sin arbeidshverdag i Adecco-klubben Bryne. Han forteller villig vekk om hvordan den karrieremessige uppercuten føles.

Vi har også funnet plass til meningstekster om dugnadsånd i fotball og hvordan kunst og fotball er sammenlignbare eller ei. Tro heller ikke at vi har glemt bokanbefalinger, bokanmeldelser, artige småsaker, draktenes historie og quiz.

Bli den første til å kommentere denne saken!

Har du noe konstruktivt å melde? Skriv inn din kommentar