Bombe i åpningskamp og rolig transferbobling
2026-versjonen av kvinnenes Afrikamesterskap er endelig i gang.


En av årets mest interessante landskamper spilles førstkommende lørdag: Nigeria mot Zambia i Afrikamesterskapet. Nigeria, som har vunnet 10 av de 13 versjonene av turneringen, er favoritt og laget alle vil slå. Zambia har lenge hatt en svært vital fotballkultur på kvinnesiden, med de to superstjernene Barbra Banda og Racheal Kundanjanji – som begge spiller i amerikanske NWSL til daglig – i front. England trengte straffekonk for å slå ut Nigeria i VM 2023, en kamp som sammen med Sør Afrika og Marokkos resultater i samme turnering, ble sett på som et tegn på at afrikanske nasjoner for alvor er å regne med blant de aller beste.
Ikke abonnent – ballkontroll
Men Nigeria tapte sin åpningskamp mot Malawi i årets mesterskap. 3-2 til lille Malawi, deres første seier i turneringen noensinne, og en enorm sensasjon. Minst ett av målene deres kom etter en stor keepertabbe hos Nigeria, mens den defensive organiseringen til Malawi var solid. Zambia vant på sin side 6-0 mot Egypt, med fire mål av Banda. Om Zambia vinner på lørdag risikerer Nigeria å ryke ut allerede i gruppespillet, noe som ville vært en gigantisk overraskelse.
Mesterskapet går i Marokko, for tredje gang på rad. Det skulle egentlig gått av stabelen i mars, men ble utsatt, en avgjørelse som ble tatt kun et par uker før den planlagte oppstarten. Dette var selvsagt håpløst å forholde seg til for alle deltakende spillere, men CAF har ikke gitt noen annen forklaring enn at «uforutsette hendelser» tvang fram utsettelsen. Sør-Afrika vurderte visstnok å steppe inn som vikar, noe som ikke skjedde. Uansett skapte utsettelsen, og Marokkos tre runder som arrangør, forsterkede mistanker om at CAF ikke tar denne turneringen tilstrekkelig alvorlig. Finalen spilles 16. august, og favorittene er allerede nevnt: Nigeria, Sør-Afrika, Zambia og Marokko.
Overganger
Det er pause i de europeiske ligaene nå, og dertil hørende aktivitet på overgangsmarkedet. Et av klubbskiftene signaliserer en mer spennende spansk liga, der Barcelona har vært fullstendig dominerende i mange år. Det 19 år gamle svenske supertalentet Felicia Schroeder gikk nemlig fra Häcken til Real Madrid denne sommeren, en spiller som kunne valgt flere andre europeiske toppklubber. Det blir neppe nok til å vippe Barca av pinnen neste år, men et interessant valg likevel. Samtidig går Barcelonas aller største legende, nemlig 32 år gamle Alexis Putellas, til London City Lionesses. Putellas har 350 kamper for Barcelona, og siden hun debuterte i 2012 har hun vunnet alt som er å vinne på klubbnivå. London City Lionesses har også hentet Kadidatou Diani fra Lyon denne sommeren, og ser ut til å ha en svært spennende tropp i den kommende sesongen.