Josimar 8/2013
Eric Cantona: Ja, det har vært bedre spillere i Premier League. Men ingen har hatt like stor innflytelse som Eric Cantona, skriver Rob Smyth om franskmannen som gjorde Manchester United til en seiersmaskin. Det er 16 år siden Cantona ga seg, men hans påvirkningskraft kan fremdeles kjennes på Old Trafford den dag i dag. Da Cantona kom til Manchester United fra klubbens forhatte rival Leeds i 1992, var det en rekke supportere som uttrykte sin skepsis. “Ooh Aah Cantona”, sa […]


Eric Cantona:
Ja, det har vært bedre spillere i Premier League. Men ingen har hatt like stor innflytelse som Eric Cantona, skriver Rob Smyth om franskmannen som gjorde Manchester United til en seiersmaskin.
Det er 16 år siden Cantona ga seg, men hans påvirkningskraft kan fremdeles kjennes på Old Trafford den dag i dag. Da Cantona kom til Manchester United fra klubbens forhatte rival Leeds i 1992, var det en rekke supportere som uttrykte sin skepsis.
“Ooh Aah Cantona”, sa en United-supporter som ble intervjuet på tv: “Vi kommer aldri til å synge den her.”
Men de synger den 20 år senere og vil trolig aldri slutte å synge den. Cantonas forhold til den harde kjernen av United-supportere var nesten spirituell og virker evigvarende, det er vanskelig å finne en eneste United-spiller som har hatt det samme forholdet til fansen.
“Når min siste time kommer, vil jeg fortsatt ha denne klubben i mitt hjerte”, har Cantona sagt.
Og følelsene er utvilsomt gjensidig. United-supporterne elsket absolutt alt ved ham; hans fantasi og kreativitet, hans holdninger, hans rake rygg og arroganse, hans målfeiringer, hans oppbrettede krave, hans intervjuer, men mest av alt elsket de at han ikke kunne bry seg mindre om hva andre mente om ham.
Dommere:
Det foreligger nå flere forskningsresultater om dommere og påvirkning. Og det er høyinteressant lesning.
For visste du at:
– hjemmelaget får flere tilleggsminutter når de ligger under med ett mål?
– publikum har innvirkning på dommeravgjørelser?
– du får langt flere diskutable mål om du er hjemmelag og ligger under?
– nesten halvparten av alle straffene hjemmelaget får om de ligger under med to mål er tvilsomme?
– hjemmelaget får flest frispark med tilskuere på tribunen, mens bortelaget får flest frispark hvis kampen spilles uten publikum?
Ingen nordmenn har dømt flere attraktive, internasjonale kamper enn Tom Henning Øvrebø. Og ingen har vært i nærheten av å få like mye kjeft som den psykologutdannede dommeren. Scenene som utspilte seg da Øvrebø nektet å peke på straffesparket da ballen traff armhulen til Samuel Etoó i Champions League-semifinalen mot Barcelona på Stamford Bridge, er nå en del av fotballens historie. Fire ganger ville hjemmelaget ha straffespark, fire ganger lot Øvrebø være å blåse i fløyta.